Przy podłączaniu rezystora do diody ważne jest, aby znać prawidłowy sposób wykonania tej czynności. Istnieje kilka sposobów, aby to osiągnąć. Jednym z nich jest użycie omomierza. Możesz użyć go do określenia prawidłowej rezystancji dla konkretnego zastosowania.
Innym sposobem jest obliczenie prądu przepływającego przez twój obwód. Ilość prądu przepływającego przez twoją diodę i rezystor będzie zależała od napięcia źródła. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższe napięcie, tym większy prąd będzie płynął przez twoją diodę. Jednak jest to prawdą tylko wtedy, gdy nie masz nadmiaru energii płynącej przez rezystor. Jeśli ją masz, to znacznie trudniej będzie Ci przewidzieć ilość prądu, który przepłynie przez połączenie.
Dioda to urządzenie półprzewodnikowe, które pozwala na przepływ prądu w jednym kierunku. Zbudowana jest ze złącza PN, które składa się z wysoko uszlachetnionego krzemu. Można je zlutować w pakiecie przelotowym lub SMD.
Zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest ustalenie, z jakim typem diody mamy do czynienia. Na przykład diody LED są diodami elektronicznymi, które pozwalają na przepływ prądu tylko w jednym kierunku. Z tego powodu musisz podłączyć odpowiednie źródło napięcia, aby zapewnić, że Twoja dioda będzie działać. Użycie omomierza do zmierzenia napięcia źródła napięcia jest doskonałym sposobem na określenie typu diody, z którą pracujesz.
Prawidłowym sposobem podłączenia rezystora do diody jest połączenie szeregowe. W połączeniu szeregowym, każdy przewód jest podłączony do rezystora, a napięcie z rezystora jest przepuszczane przez każdy przewód. W większości przypadków całkowita rezystancja będzie taka sama dla rezystora i diody, choć będzie się różnić w zależności od napięcia zasilania.
Podczas gdy rezystor może mieć podobny wygląd do diody, nie wykonuje tych samych funkcji. Rezystor ogranicza ilość prądu, który może przepłynąć przez diodę LED i nie jest tak wrażliwy na polaryzację jak dioda. Dodatkowo, rezystor nie przekłamuje charakterystyki diody, ale może być użyty w połączeniu z diodą w celu poprawy wydajności.
Aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią ilość prądu przez diodę LED, możesz dodać szeregowy rezystor pomiędzy każdym przewodem. Dzięki temu nie dopuścisz do przegrzania prądu. Podobnie możesz połączyć dwa lub więcej rezystorów równolegle. Chociaż zwiększy to całkowite napięcie w całym połączeniu, nie pozwoli diodzie przewodzić więcej prądu niż jest to konieczne do działania diody LED.
Możesz również przetestować diodę i rezystor za pomocą omomierza. Konkretnie, możesz dowiedzieć się, jakie są omy diody i jak to się przekłada na opór rezystora. Jest to ważne, ponieważ połączenie diody i rezystora o bardzo dużej rezystancji całkowitej będzie prawdopodobnie bezużyteczne.
Wreszcie, istnieje kilka różnych typów diod do wyboru. Niektóre z nich są proste, jak dioda LED, podczas gdy inne są bardziej złożone. Zgodnie z ogólną zasadą, najlepszym typem diody dla twojego projektu jest ten, który spełnia twoje potrzeby.
Podobne tematy